„Sąsiedzi, których nie ma” w nowej odsłonie

26 kwietnia 2018

SerdecT-19znie zapraszamy 3 maja o godz. 19.00 do Teatru w Teremiskach na pokaz nowej wersji spektaklu „Sąsiedzi, których nie ma”, opartego na opowieściach mieszkańców Białowieży o ich żydowskich sąsiadach.
„Sąsiedzi, których nie ma” to spektakl dzieci i młodzieży z Białowieży, który przywołuje pamięć zapomnianej w Białowieży społeczności żydowskiej mieszkającej tu przed wojną dom w dom z rodzinami białoruskimi i polskimi, prawosławnymi i katolickimi. Opowieści przechowane w pamięci najstarszych mieszkańców dzisiejszej Białowieży, znalezione, nagrane i zapisane przez Katarzynę Winiarską, twórczynię Wirtualnego Muzeum, ułożyła w scenariusz aktorka i reżyserka Joanna Troc, która również wyreżyserowała cały spektakl. Warstwę muzyczną spektaklu opracowała inna aktorka i reżyserka – Elżbieta Rojek. Premiera spektaklu odbyła się podczas majówki rok temu, w tym roku pokażemy go w nieco zmienionej formie – poszerzony o kolejne opowieści, dodające nowego kontekstu do całej historii oraz z nową aranżacją muzyczną. Spektakl poza Teatrem w Teremiskach grany był też w Uniwersyteckim Centrum Kultury w Białymstoku, podczas Europejskich Dni Kultury w synagodze w Orli, na scenie Białowieskiego Ośrodka Kultury oraz w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.
Spektakl oraz jego nową wersję zrealizowała Fundacja Edukacyjna Jacka Kuronia ze środków Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku.
3 maja godz. 19.00, Teatr w Teremiskach, Teremiski 30 k/Białowieży
Wstęp wolny.

loga 2015 z UM