Premiera spektaklu „Sąsiedzi, których nie ma”

25 kwietnia 2017

Ajncyka – cwancyka – cyka- lona – Wasia – Piotrek – Nadzia – Szloma!  Serdecznie zapraszamy na premierę spektaklu „Sąsiedzi, których nie ma” 1 maja w Teatrze w Teremiskach w czasie 11. Spotkań Teatralnych.

Od października teatralna grupa dziecięco-młodzieżowa z Białowieży „Wiejskaja dziatwa” przygotowywała spektakl oparty na opowieściach najstarszych mieszkańców Białowieży o ich żydowskich sąsiadach i wspólnym życiu przed wojną, które zebrała twórczyni Wirtualnego Muzeum. Warsztatom teatralnym i pracy scenicznej, prowadzonym przez twórczynię Teatru Czrevo, reżyserkę Joannę Troc, która w ramach Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia pracuje z grupą od kilku lat, towarzyszyły warsztaty dotyczące dziedzictwa żydowskiego i historii Żydów w Białowieży. Joanna Troc zrobiła adaptację opowieści mieszkańców i z zebranych wywiadów stworzyła wyjątkowy scenariusz przedstawienia, w którym dzieci przywołują nieistniejący świat wspólnego życia Żydów, Białorusinów i Polaków przed wojną. Muzykę do spektaklu tworzą pieśni żydowskie – głównie podlaskich autorów. Nika Jurczuk, licealistka z Bielska Podlaskiego, stworzyła muzyczną aranżację utworów i będzie akompaniować na skrzypcach na żywo. Piosenek w jidysz, po hebrajsku, białorusku i polsku uczyła młodzież Elżbieta Rojek, współtwórczyni m.in. projektu muzycznego wspólnie z Karoliną Cichą: „Jeden/Wiele – Podlaskie i języki jego świątyń”, którego będzie można posłuchać dzień po premierze spektaklu, 2 maja o 19.00.
Serdecznie zapraszamy!

„Sąsiedzi, których nie ma”
na podstawie opowieści mieszkańców Białowieży
Adaptacja, inscenizacja i reżyseria – Joanna Troc
Pomysł, zebranie i opracowanie opowieści  – Katarzyna Winiarska
Aranżacja muzyczna- Nika Jurczuk
Przygotowanie wokalne – Elżbieta Rojek
Pracownia scenograficzna – Paweł Winiarski

Występują:
Urszula Bajko, Kornelia Czeremczuk, Maks Czeremczuk, Marta Czurak, Amelia Kowalczyk, Maria Marczuk, Jan Sobociński, Oliwia Szpakowicz, Hanna Winiarska, Szymon Winiarski, Maria Wołosik.
Premiera, 1 maja godz. 19.00, Teatr w Teremiskach, Teremiski 30 k/Białowieży, wstęp wolny.

Spektakl współfinansowany jest ze środków Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku i Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia.